Veiko Õunpuu on filmi kohta öelnud: 

„Sügisball” räägib inimeste eraldatusest ja võimetusest teisteni jõuda. Samas leidub seal muigeid ja absurdi ning mõni vastavalt häälestunud vaataja võib isegi laginal naerda saada. Kui katsuda kuidagi žanri määratleda, siis võib öelda, et „Sügisball” on süsimust komöödia üksindusest, ahastusest ja lootusetusest.”

 

"Sügisball" on 13. septembril 2007 välja antud draama, mis räägib 6 Lasnamäel magalas elava inimese elust. Mati on alkohoolikust literaat, keda rusub tema naise lahkumine. Maurer on ükskõikne arhitekt, kes ei suuda mõista oma naise tundeid. Theo on restoranis šveitser ning tuntud oma üheöösuhetega, kes teda tema madala ametikoha tõttu tõsiselt ei võta. August Kaski on soomlasest meestejuuksur, kes hakkab huvi tundma väikese tüdruku Lotta vastu. Laura on õmblusfirmas töötav üksikema, kes kasvatab Lottat ning on seebikatest sõltuvuses.

 

Literaat Matit mõjutas tugevalt ta naise Jaana lahkumine, et minna elama oma uue armastuse Jaani juurde. Ta hakkas meeleheitest jooma ning meenutas õnnelikke aegu koos Jaanaga. Järgmisel päeval leppis ta naisega kohkumise kokku. Nad sid restoranis kokku ning Mati uuris, kas Jaana ikka tõepoolest teist armastab. Jaana vastus oli jaatav.

V. ÕUNPUU"SÜGISBALL"

Foto 44. "Sügisballi" plakat

Maurer pidi firmapeol käituma seltskondlikult ning talle ebameeldivate inimeste naljade üle naerma. Ta arvas, et tema kolleegid on küünikud, kuna ei uskunud, et ta elab Lasnamäel alandlikkuse õppimiseks. Koju jõudes rääkis ta sellest oma naisele Ulvile, kes küsis, miks nad ei võiks kesklinnale lähemal elada.

 

Kätte jõudis äikesetorm. Laura tõi Lotta rõdu pealt tuppa ja kuivatas ära. Samal ajal oli theo tööl. Tema kolleeg hakkas klientide puudumise ajal lõbusasti laulma ja tantsima, ent Theod jättis see külmaks.Ta vahetas riided ära ning läks restoranis toimuvale Balti Teaduste konverentsile sööma. Seal lähenes talle üks naine, kes üritas viisakat vestlust arendada. Talle jäi ekslikult mulje, et Theo näol oli tegemist literaadiga. Nad veetsid öö koos Theo juures ning naine sai hommikul valusalt teada, et tegelikult on Theo šveitser.

 

Mati läks oma eksnaist luurama. Ta nihutas suure prügikonteineri Jaana ja ta uue elukaaslase akna alla ja piilus aknast sisse. Toasolijad liikusid kõrvaltuppa ning Mati oli sunnitud konteinerit liigutama. Uuesti konteineri otsa ronides avastas ta end vastamisi vihase Jaana ja tolle elukaaslase Jaaniga. Mati hüppas kiiresti prügikonteineri otsast alla ning jooksis auto taha peitu. Kogemata läks auto signalisatsioon tööle ning Mati põgenes eemale.

 

Maureri naine istus voodi äärel ning nuttis. Ta rääkis Maurerile sellest, kuidas oli poe juures näinud haisvat ja odekolonni joovat ühe käega meest. Ulvi ütles, et kardab selliseid inimesi, kardab, et saab neilt mingisuguse rõveda haiguse. Ta küsis Maurerilt, kas ta üldse tohib niimoodi öelda või mõelda. Maurer oli unine ning palus sellest rääkida järgmisel päeval.

 

August Kaski lõikas ühe vana mehe juukseid. Kui ta oli töö lõpetanud, soovis ta ülemuselt saada luba lahkumiseks. Seda ei antud, sest ülemuse sõnul tuli arvestada ka (olematu) elava järjekorraga. Ta ütles Kaskile, et too ei saa erikohtlemiselt lihsalt sellepärast, et on soomlane.

 

August toitis tuvisid ning jõudis kodu poole kõndides ühe lasteaiani välja. Aia ääres seisis Lotta ning vaatas meest. August Kaski õngitses taskust välja tuvidest üle jäänud saiatüki ning pakkus seda Lottale. Tüdruk võttis selle vastu ning mees läks edasi. Kohe tuli joosts ka kasvataja, kes Lottalt saiatüki ära võttis ja minema viskas.

 

Laura juurde tuli telekaparandaja. Samal ajal helistas Laurale ta purjus eksmees, kelle kõne Laura õige pea lõpetas. Ta valas endale närvide rahustuseks klaasikese šerrit. Telekaparandaja tegi vihje ka endale šerri valamiseks ning Laura valaski mehele ka. Seejärel tegi mees Laurale ebasündsa ettepaneku vahekorda astuda, sest kumbki teineteist ei tunne ning seetõttu pole pärast tarvis piinlikkust tunda. Laura palus telekaparandajal lahkuda ning mees läkski. Kõike seda nägi köögist pealt Lotta.

 

Laura kõndis pärast tööpäeva koju, kui ta eksmeest teda hüüdis. Mees andis teada, et tahab oma tütart näha ning ähvardas lapse Lauralt ära lasta võtta. Seejärel ähvardas ta juba Laura ära tappa. Naine hakkas jooksma, ent mees jooksis järele. Õige pea varasemalt alkoholi tarbinud mees väsib ning Laura pääseb põgenema.

 

Laura istus kodus, vaatas seebikat ja nuttis. Lotta tahtis teada, millest film rääkis, ning Laura vastas, et keelatud armastusest.

 

Theo oli seksuaalvahekorras kahe naisega, brünett tuli kööki ära. Theo järgnes, jõi vett ning pritsis seejärel naist veega. Õige pea olid kõik kolm köögis ning Theo küsis teistelt, kas nad Pessoad on lugenud. Kumbki naistest ei olnud, ent kuna kõik olid purjus, tegi punapäine lamedaid nalju. Theo võttisseda solvanguna ning meeleolu oli rikutud.

 

Theo oli taaskord restoranis ning luges raamatut. Saabus administraator, kes tegi Theole ettepaneku vabal ajal restoran luuaga üle käia. Theo oli segaduses ning ütles, et see ei ole tema töö. Administraator hakkas rääkima arvamuste lahknemisest ning kergelt oma võimu kuritarvitama.

 

Purjus Mati oli otsaga ööklubisse jõudnud. Ta üritas seal tulutult naistele külge ajada. Hommikul ärkas ta keset tühje pudeleid telefoni helisemise peale. Helistas kolleeg, kes ütles, et Matile olevat antud Maarjamaa Rist ja 100 000 krooni. Mati jäi alguses uskuma, ent siis tuli, välja, et tegemist oli tüngakõnega. Kolleeg ajab üleüldse kummalist juttu ning Mati viskab toru hargile.

 

Seejärel hakkas Mati luuletama. Ta kirjutas vabavärsilist luulet ning sai osa sellest ka arvutisse toksitud.

 

Mati läks poodi ning ostis muude asjade hulgas ka erootikaajakirja "Maaja". Kassapidaja ei loe ajakirjalt hinda välja ning korraldab oma valjuhäälsusega suure stseeni. Mati tahaks häbi pärast maa alla vajuda, ent lõpuks saab häbi täis poeskäik läbi.

August Kaski suitsetas sigarit, kuulas raadiot ning keeras mängugorilla tööle. Pärast seda läks ta Lotta lasteaia juurde, ent seekord pakkus ta tüdrukule juba kommi. Seda nägi pealt kasvataja, kes August Kaski otsekohe "perverdiks" hakkas kutsuma ning seda valju häälega kuulutama. August Kaski põgenes lasteaia juurest eemale.

 

Laura kõndis töölt koju, kui tema juures peatus hall auto. Autos olev mees (lavastaja) pakkus, et viib naist edasi. Laura istuski autosse, ent nad sõidsid hoopis inimasustusest kaugemale, linna serva. Seal palus mees Laural enda naiseks saada, ent Laura keeldus. Seejärel tahtis mees teada, kas naine oleks vähemalt nõus teda suudlema, ent Laura pööras pea ära. Lavastaja sõidutas naise tagasi linna ning pani tee ääres maha. Seejärel läks ta koju oma naise ja tütre juurde.

 

Laura sõitis koos Lottaga trammis ning rääkis tütrele võõraste inimestega mitte kaasa minemisest. Seejärel küsis tüdruk, mis asi on "pervert".

 

Ulvi ja Maurer kõndisid tänaval ning mees selgitas abikaasale, kuidas pole naise asi, kus ta käib või mida teeb. Nad jõudsid restoranini, kus Theo šveitserina töötas. Theo käitus kenasti, ent Maurer oli äkiline ja ebaviisakas. Abielupaar istus lauda, kuid tuli välja, et hilise tunni tõttu oli köök juba suletud. Mees tellis pudeli konjakit ning jõi mitu klaasitäit järjest ära.

 

Samal hetkel tuikus restorani purupurjus Mati, kes hakkas Lotta blondile kasvatajale külge lööma. Naine tundis end ilmselgelt väga ebamugavalt. Mati tellis pudeli šampanjat ning sundis naist endaga koos jooma. Kasvataja joob ja krimpsutab nägu. Ta kasutas esimest võimalust ning lahkus Mati seltskonnast teda "ilusa õhtu" eest tänades.

 

Maurer oli piisavalt palju joonud, et ta keelepaelad valla pääseksid. Ta küsis Ulvilt, mis too alati samasugustkleiti kannab ning mainis, et naise rinnad on antud kleidi jaoks liiga väikesed. Ulvi viskas mehele klaasitäie konjakit näkku ning lahkus lauast. Theo leisid ta üksinda nutmast. Šveitser pakkus talle karpi salvrätikutega, ent Ulvi klammerdus ta külgeja nuttis mehe vormi märjaks. Pärast seda ta vabandas ning mõlemad naersid veidi kohmetult. Ruumi tuigerdas ka purjus Mati ning küsis, kuhu kasvataja läks.

 

Mees tuikus õue ning nägi kohe kasvatajat, kes üritas autot käivitada. Ta kiirustas kõrvalistme ukse juurde ning istus naisega samal ajal sisse. Mati hakkab vägivaldselt naisele peale käima, ent kasvataja pääseb lõpuks autost välja. Mati käivitab auto ning sõidab minema.

 

Saabus Maurer, kes Ulvi uuesti restorani poolele juhatas. Nad hakkasid tantsima, Maurer üritas lähedust näidata. Ulvi tõmbab end lahti ning läks ootavalt laua taha istuma. Mees ei järgnenud talle, vaid jäi keset tantsupürandat seisma. Ulvi läks minema. Maurer hakkas üksinda kummaliste liigutustega tantsima. Ta põrkas teistele paaridele otsa ning tundus omas maailmas olevat.

 

Ulvi leidis end ärgates Theo korterist. Mees valmistas talle hommikusöögi ning kohmetu vaikus muutus õige pea naeruks ning pärast seda kirglikeks suudlusteks. Korralikku hommikusööki sõid nad õues ning Theo rääkis Ulvile oma tulevikuplaanidest. Nimelt kavatses ta asutada oma firma, mis tegeleks multiliftkastide rendiga. Ulvi sai aru, et Theo lootab nende suhtest midagi tõsist ning ütleb, et peab ära minema. Ometigi olid ka Ulvil teise vastu tunded tekkinud. Theol õnnestus naisele oma telefoninumber anda ja Ulvi lubas ise helistada.

 

Maurer ootas kodus Ulvit. Kui naine lõpuks saabus, uuris ta tolle olemiste kohta. Ulvi aga küsis vastu, kas mees teab, palju tallinnas ehitusprahti tekib. Ulvi teeb ettepaneku kordki elus teineteisega ausalt rääkida. Maurer teatab seepeale, et on väsinud naise väikekodanlikkusest ja naiselikust tähelepanuvajadusest. Ulvi aga ütles, et Maurer justkui polekski inimene, sest on oma mustvalges maailmas kinni. Maurer viskas konjakipudeliga klaaskapi katki. Nad said mõlemad kõik südame pealt välja öeldud, ent õnnelik polnud kumbki.

 

Laura jooksis meeleheitlikult lasteaia poole, kus sai kinnitust Lotta kadumisele. Ta vaatas otsivalt ringi ning vajus siis nuttes kükikile. Kasvataja üritas teda püsti rebida, et Laura laste juuresolekul stseeni ei korraldaks. Varsti aga ilmus Lotta välja, August Kaski mängugorilla käes. Laura jooksis kohe lapse juurde, raputas teda ning kallistas väga tugevasti.

 

Theo seisis administraatori kabinetis, kes ähvardas teda puuduliku töölkäimise pärast vallandada. Lõpuks otsustab Theo lihtsalt sealt kabinetist välja jalutada. Theo oli ikkagi tööl ning tema juurde komberdas eelnevalt mainitud lavastaja. Theo viskas ta välja ning, kuuldes, et mees lavastab suhtedraamasid, peksis läbi. Ta tegi seda ilmselt seetõttu, et kõik tema lootused seoses Ulviga olid just värskelt purunenud. Verepritsmetega kaetult kõndis ta restoranist eemale.

 

August Kaski istus voodi äärel ning hakkas ühel hetkel naerma. Ta vajus naerdes pikale ning suutis lõpuks lõpetada. Seejärel ta ohkas.

 

Mati astus korteriuksest sisse ning nägi seina ääres olevat kohvrit. Jaana oli tagasi tulnud, sest armastas teda veel. Naine ütles, et tahtis lihtsalt õnnelik olla. Mati võttis ta tagasi, nad leppisid ära.